Történet
Iskolánk története
1883: Az egri Iparostanonc Iskola
Iskolánk Eger legrégebbi szakképző iskolája. A tanonciskola helye az úgynevezett belvárosi iskola; 5 osztály (2 előkészítő osztály, 2 első osztály és egy második osztály), 353 tanonc; 9 tanító alkották az első gárdát. A következő évek tanulói létszáma a 400 fő körül mozgott. Az 1888-1889-es tanévben szervezték az első harmadikos osztályt.
Az 1891-92-es tanév örvendetes változással kezdődött, az iskola az addigi célszerűtlen helyiségekből a Generál-épületbe (Tábornok-ház) költözött.
1949: Az MTH-s korszak
Az új törvények értelmében megszűnt az inasoktatás, helyébe egységes iparitanuló-képzés lépett. Ennek megteremtését az állam részben magára vállalta, s e jogkört a Munkaerő Tartalékok Hivatalán keresztül gyakorolta. (MTH)
A Zalár utca 11. szám alatt folyt a tanítás, a tantestület a legkülönbözőbb területekről verbuválódott: volt általános iskolai tanító, jogász, kisiparos, óraadó. A nevelés és képzés kizárólag vasipari szakmákra terjedt ki, 14 éves kortól 22 éves korig. Az iskola megkapta a volt ferences rendházat kollégiumi célra.
1965: Bornemissza Gergely Ipari Szakmunkásképző Intézet
Újabb törvényi változások írták elő, hogy a jövőben minden szakmában az utánpótlást egységesen a szakmunkástanuló-iskola rendszerben kell képezni.
Ennek következtében a tanulók száma rohamosan emelkedett. 1968-ban elérte a 2700 főt.
Szintén ebben az évben átadták a Kertész út 128. sz. alatt épült új intézetet, így a tanulókat ebben az épületben és a Zalár utcai régi iskolában helyezték el, kétműszakos oktatási rendszerben.
1977-ben a Kertész úti intézet újabb tantermekkel bővült, így a Zalár utcai épületben megszűnt a képzés. 1984-től a tanulói létszámnövekedés miatt kevésnek bizonyult a Kertész utcai iskola, ezért az Ifjúság út 2. szám alatt működő Általános Iskola épületében kapott az intézmény tantermeket.
1992: Bornemissza Gergely Szakképzési Intézet
1992-től a volt Érckutató épületét az intézmény megkapta, így az Ifjúság úton megszűnt a képzés. Az iskola profilja is megváltozott, a szakmunkásképzés mellett, a feltételrendszerek fejlődése, a szakembergárda színvonala lehetővé tette elméletigényes szakmákban a tanulók képzését.
- 1984: szakközépiskola autószerelő szakmában
- 1988: építőipari technikum
- 1991: fémforgácsoló szakközépiskola
Újabb tanműhelyek létrehozatala, és a régiek bővítése vált szükségessé. A ruhaipari-faipari tanműhely, építőipari szakmák tanműhelyi feltételrendszere.
Az intézet berendezkedett a 9-10. osztályos tanulók fogadására és szakoktatására, valamint 11-12. osztályban az elméletigényes szakmák oktatására és az érettségire való felkészítésre.
Az utóbbi 20 évben többízben változott iskolánk neve az alábbiak szerint:
- 2003: Bornemissza Gergely Szakközép-, Szakiskola és Kollégium
- 2013: Egri Bornemissza Gergely Szakközép-, Szakiskola és Kollégium
- 2015: Egri SZC Bornemissza Gergely Szakközépiskolája, Szakiskolája és Kollégiuma
- 2016: Egri SZC Bornemissza Gergely Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma
- 2020: Heves Megyei SZC Bornemissza Gergely Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium
2023: Heves Vármegyei SZC Bornemissza Gergely Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium
A modern szakképzés céljainak megvalósításához mára korszerű tárgyi feltételrendszer és humán erőforrás áll rendelkezésünkre. Az iskola székhelye a Kertész utca 128. alatti épületegyüttes. A két központi épületben a közismereti és a szakmai elméleti tárgyak oktatása zajlik, a Központi tanműhelyben történik a gépészeti, épületgépészeti, elektronikai és elektrotechnikai ágazati képzés. Az Autós Tanszervizben folyik a specializál gép- és járműgyártás ágazathoz tartozó szakmák gyakorlati oktatása.
A fa- és bútoripari, valamint az építőipar ágazathoz tartozó szakmák gyakorlati oktatását Vincellériskola utcai Építőipari tanműhelyünkben oldjuk meg.
Saját kollégium is tartozik iskolánkhoz, így a távolabbról érkező fiatalok elhelyezését is biztosítani tudjuk.